Oferta i cennik
Stanowi wymaz z szyjki macicy lub zmian w okolicach ujścia pochwy,
odbytu, ujścia cewki moczowej, rowka zażołędnego, widocznych w okolicach intymnych zmian, zwłaszcza o charakterze kłykcin (brodawek płciowych). Zmiana „mokra” daje większe szanse.
PRZED BADANIEM:
- Nie współżyć 3-4 dni
- Nie podmywać się 24 godziny
- Nie wykonywać irygacji
- Nie stosować środków higieny intymnej
- Nie poddawać się badaniu ginekologicznemu
- Nie stosować maści i kremów, globulek dopochwowych
- Nie zażywać antybiotyków
- Mężczyźni 3 godziny przed pobraniem nie oddają moczu
- Dla kobiet optymalny czas badania do 15-go dnia cyklu
Wykonanie badań diagnostycznych nie wymaga skierowania lekarskiego.
- Każdy kto rozpoczął życie płciowe
- Partner osoby, u której stwierdzone obecność HPV lub innych patogenów
- Kobiety planujące ciąże lub będące w ciąży
- Pary z niepowodzeniami rozrodu
- Każdy kto planuje szczepienie przeciw wirusom HPV
- Polecane tym, którzy podróżują po Świecie
- Stosujący antykoncepcję oraz nie stosujący prezerwatyw podczas stosunków
- Chcący zweryfikować bezpieczny seks
A szczególnie tym którzy :
- Borykają się z nawracającymi lub przewlekłymi infekcjami
- Kobietom z nieprawidłową cytologią ASCUS LSIL HSIL
- Odczuwającym świąd, ból, pieczenie
- Obserwującym upławy, krwawienia, owrzodzenia, brodawki
Oferta
Cytologia
Najpowszechniejsza metoda profilaktyki i wykrywania raka szyjki macicy. Polega na badaniu rozmazu komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie to powinno wykonywać się raz w roku, nie rzadziej niż raz na trzy lata.
Cytologia klasyczna
Wymaz pobrany cytobraszką bezpośrednio na szkiełko. Obraz komórek zasłonięty tłem mikrobiologicznym.
Cytologia płynna
Wymaz pobrany do podłoża płynnego, pozwala przygotować większą ilość komórek do analizy i ich lepszą prezentację, co zwiększa czułość metody w wykrywaniu zmian komórkowych oraz daje możliwość wykonania testów molekularno-genetycznych np testu HPV
Kolposkopia, Wulwoskopia i Penisoskopia
Są badaniami polegającymi na obserwacji kolposkopem (rodzaj mikroskopu) z odległości 20-30 cm w powiększeniu i kontraście zmian subklinicznych i kłykcinowych HPV w obrębie narządu rodnego kobiety lub prącia mężczyzny. Kolposkoskopia jest przydatna w ocenie "nadżerek", stanów zapalnych, zmian hormonalnych, umożliwia biopsję celowaną, opisuje wszelkie zmiany na śluzówce narządu np. polipy czy endometriozę oraz monitoruje proces leczenia. Dokumentacje kolposkopową w formie pisemnej i elektronicznej stanowią fotografie o wysokiej rozdzielczości i naturalnych kolorach wraz z opisem.
Zakażenia pochwy i sromu należą do częstych chorób kobiecych i są główną przyczyną zgłaszania się do ginekologa
Spośród wszystkich zakażeń pochwy
- 40-50% stanowi zakażenie bakteryjne BV
- 15-20% stanowi zakażenie rzęsistkiem pochwowym Trichomoniasis
- 20-30% stanowi grzybica (kandydoza) pochwy WC
- CV – niekontrolowane namnażanie pałeczeki kwasu mlekowego
Mikrobiologia klasyczna w kierunku grzybów i bakterii
Badanie mające na celu określenie jakości środowiska biologicznego pochwy. Mikrobiolog ocenia mikroskopowo preparat oraz ustawia hodowlę w kierunku grzybów i bakterii z określeniem ich szczepu i utworzeniem antybiogramu . Na podstawie wyniku lekarz może wdrożyć celowane leczenie. Pamiętaj! Rozpoznanie zakażenia na podstawie obrazu klinicznego pochwy (na oko) oraz tzw. „wiszącej kropli” nie jest wiarygodną oceną. Jeśli masz nawracające stany zapalne pochwy a w obrazie cytologicznym zmiany odczynowe związane z zapaleniem Pap.II lub ASCUS zdecyduj się na wykonanie mikrobiologii ginekologicznej i testu HPV. Jeśli masz zamiar korzystać ze środków higieny intymnej tak szeroko reklamowanych w TV sprawdź wcześniej biocenozę pochwy zwłaszcza kiedy cierpisz na nawracające stany zapalne pochwy. Weź też pod uwagę, że czasem lepsze jest wrogiem dobrego. Zdrowa pochwa ma naturalną zdolność samooczyszczającą regulowaną przez własne pałeczki kwasu mlekowego których ilość jest zależna od wieku, hormonów i dnia cyklu miesięcznego.
Mikrobiologia genetyczna test Urogin
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce odnotowuje stały wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową zwłaszcza wśród młodzieży między 18 - 27 rokiem życia.
Molekularny Test UroGin pozwala z wysoką czułością w zebranym materiale komórkowym z dróg rodnych i obszaru układu moczowo-płciowego oznaczyć obecność: HPV, HSV (wirus opryszczki), Chlamydię, Ureaplasmę, Mycoplasmę, Neisseię (Rzeżączkę), Trichomonas vag. (Rzęsistek pochwowy).
Dlaczego należy wykonać test UroGin? Nieleczone infekcje układu moczowo-płciowego niezależnie od tego czy dają objawy czy nie mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń i poważnych komplikacji zdrowotnych. Test precyzyjnie wykrywa obecność patogenów co w efekcie pozwala lekarzowi na szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia
Za 40% niepowodzeń rozrodu odpowiedzialna jest mikrobiologia czyli bakterie, grzyby wirusy, pierwotniaki. Większość chorób przenoszonych drogą płciową daje się w krótszym lub dłuższym czasie skutecznie leczyć lub udaje się znacznie ograniczyć działanie patogenu w organizmie człowieka. Podstawą jest profilaktyka czyli wczesna diagnostyka bo nieświadomość zakażenia powoduje zakażanie innych osób, opóźnia i podraża leczenie czyniąc je trudnym co może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu np. niepłodność, wad płodu a nawet do zgonu.
cyto HPV test
Cytologia płynna w połączeniu z testem HPV daje najwyższą skuteczność w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy.
Wirus brodawczaka ludzkiego. Infekcja wirusami HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Spośród ponad 100 genotypów wirusa HPV około 40 zakaża perfekcyjnie błony śluzowe narządów płciowych i inne okolice ciała ludzkiego. Istnieje ścisły związek pomiędzy zakażeniem wirusami HPV a rozwojem zmian skórnych na narządach płciowych i odbycie (kłykciny) jak również nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani, płuc, głowy, migdałków, przełyku, prącia, sromu, pochwy w szczególności raka szyjki macicy.
- HPV 16, 11 – są odpowiedzialne za ponad 90% przypadków kłykcin.
- HPV 16, 18 –wykazuje największy związek, bo ponad 70% z rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu i prącia, a ostatnio raka krtani i płuc.
Test molekularny HPV jest najpewniejszym sposobem wykrycia infekcji HPV bez względu na wiek i płeć organizmu.
Test pozwala wykryć 15-20% infekcji HPV przebiegających bez żadnych objawów klinicznych, cytologicznych ani
histologicznych. Wczesna i dokładna identyfikacja typów HPV umożliwia prawidłowe leczenie i profilaktykę choroby.
test HPV mRNA
Dla genotypów najwyższej onkogenności 16 18 31 33 35 39 45 51 52 56 58 59 66 68 to test jakościowy i prognostyczny. Diagnozuje infekcję przetrwałą, w której wirus produkuje w nadmiarze tzw. mRNA onkoprotein E6 /E7 odpowiedzialne za uruchomienie procesów nowotworowych.
Mimo że szczyt zakażenia wirusem HPV przypada na wiek 18-25 lat to szczyt zapadalności na raka szyjki macicy występuje u kobiet około 50 roku życia z powodu nie zdiagnozowanej infekcji przetrwałej HPV.
Cennik
Pracownia Femimed pobiera materiał do badań w ramach współpracy z Gabinety dr Żółtowski. Cennik i rozszerzona oferta na stronie Gabinety dr Żółtowski